Ana Arı Sipariş

Ana Arı Sipariş
Ana Arı Sipariş

Kovanda bulunan bal arıları nizam ve intizam bir şekilde çalışır. Bir grup işçi bal arıları bal mumu örer, bir grup işçi bal arıları kovanda bekçilik yapar, bir grup işçi bal arılar dışarıdan nektar toplar.

Bir kovanda bal arıları üç gruba ayrılır.

1. Ana Arı: Kovandaki Kafkas ana arının (kraliçe arı) görevi daima yumurtlayarak,kovandaki kolonin gücünü artırarak koloninin hayatta kalmasını sağlamaktır.

Ana arı 16 günde meydana gelir. 16 gün sonra meydana gelen ana arı 3-4 günlük iken hava şartları elverişli ise döllenmek için uçuşa çıkar.Döllenmek için uçuşa çıkan ana arıyı erkek arılar (saka arı) takip eder. Ana arının peşinden giden en güçlü ve en hızlı erkek arılar kraliçe arıyla çiftleşir. Döllenmek için uçuşa çıkan ana arı sağlıklı bir şekilde kovana döndükten 3-4 gün sonra yumurtlamaya başlar.

Kovandaki ana arılar ırsi,genç ve bakımlı olmalıdır. Kuvvetli ve bakımlı genç kraliçe arısı olan bir kovanda koloni gelişimi hızlı olur.Kış mevsimine güçlü koloniyle giren genç ana arılı kovan bahara çıkması da güçlü olur. Verimli genç ana arılı kovan erken ilkbaharda hızlı gelişir,bal sezonuna kadar gelişimini tamamlar ve arıcı için iyi bir gelir kaynağı olur.
Kraliçe arının temizlik temizlik ve bakım görevini bir grup işçi bal arıları üstlenir. Bu bal arıları ana arının çevresinde hazır bulunup ,daima ana arıyı takip edip bakım ,temizlik hizmetini yerine getirirler.

2. İşçi Arı: İşçi bal arılarının asil görevi dışarıdan nektar ve polen toplayıp kovandaki koloninin ihtiyacını karşılamak ve gelişimini devam ettirmektir. İşçi arılar 21 günde meydana gelir. Kovandaki bütün işlerden işçi arılar sorumludur. İşçi arılar aynı zamanda dişi arılardır.

3. Erkek Arı(Saka Arı): Nektar akımının başladığı dönemde oluşmaya başlarlar. Yeni çıkan ana arıların döllenmesinde çiftleşirler. Nektar ve polen akışının azaldığı,bittiği zaman erkek arılar (saka arı) kovandan dışarı atılır.

Ana Arı Siparişi Aşaması

Ana arı sipariş vermek için talep edeceğiniz anaarı miktarının ücretini sitemizde yazılı olan ilgili hesap numaralarımızdan birine havale edip, bize adresinizi telefonla veya iletişim sayfamızdan internet yoluyla bildirdiğinizde, aynı gün Ana arı kargoya verilir, paketiniz kargo hizmetinin her gün ulaştığı yere iki günde ulaştırılır. Kargoda tüm sorumluluk bize aittir.