Anzer Poleni

Anzer Poleni
Anzer Poleni

Polen; çiçekli bitkilerde çiçeklerin erkek organlarınca üretilip dişi organın döllenmesini sağlayan basitçe çiçek tozu olarak da adlandırılan bitkilerin erkek cinsiyet hücreleridir.

Anzer Poleni Fiyatı

Anzer Poleni 1 KG : 1200 TL

Bal arıları, poleni büyük oranda yavru gıdası olarak kullanırlar. Polen kıymetli bir protein, vitamin ve mineral madde kaynağıdır. Polende 18 çeşit amino asit, 10 farklı mineral madde, B grubu vitaminlerinin tümüne ek olarak C, D, E vitaminleri, doğal hormon, enzim, koenzim, pigment, karbonhidrat ve fermentler bulunmaktadır.

Polen kaynağına göre değişiklik göstermekle birlikte genel ortalama olarak polen; %35 karbonhidrat, %20 protein, %20 su, %5 lipid ve %20 dolayında diğer maddeler içerir. Polen, bir canlının büyüyüp gelişebilmesi için günlük alınması gereken aminoasitleri, vitaminleri ve mineral

Maddeleri yeterli miktarlarda ve denge içinde bulunduran yegane doğal besin maddesidir. Polenin kimyasal yapısı, rengi, tadı, kokusu ve şekli bitki türüne göre değişmektedir. Çoğunlukla sarı renkli olup siyah, mor, pembe renkli polenlere de rastlamak mümkündür. Ayrıca balın kaynağı, balda bulunan polenlerin analizi ile belirlenmektedir.

Anzer Poleni Nasıl Kullanılır?

Yetişkinler İçin: Günde bir kere veya sabah-akşam günde iki kere yemeklerden ve kahvaltıdan en az bir saat önce aç karnına bir şeker kaşığı Anzer Poleni katı olarak yenebilir. Katı yerine şerbet şeklinde içmek isterseniz; bir su bardağı ılık suya bir çorba kaşığı Anzer poleni eklenir ve karıştırılır.

Çocuklar İçin: Günde bir kere veya sabah-akşam günde iki kere yemeklerden ve kahvaltıdan en az bir saat önce aç karnına bir çay kaşığı Anzer Poleni katı olarak yenebilir. Katı yerine şerbet şeklinde içmek isterseniz; bir su bardağı ılık suya bir şeker kaşığı Anzer poleni eklenir ve karıştırılır.

Bebekler İçin (1-3 yaş): Günde bir kere veya sabah-akşam günde iki kere yemeklerden ve kahvaltıdan en az bir saat önce aç karnına bir çay kaşığı Anzer Poleni katı olarak yenebilir. Katı yerine şerbet şeklinde içmek isterseniz; bir su bardağı ılık suya bir çay kaşığı Anzer poleni eklenir ve karıştırılır.

Polenin Faydaları

Polen, daha önce de bahsedildiği üzere canlının gelişmesi ve büyümesi için günlük alınması gereken tüm gerekli maddeleri uygun denge içinde bulunduran yegane doğal besindir. Bu bakımdan insan sağlığı ve beslenmesinde ve genel vücut direncinin korunmasında büyük öneme sahiptir. Polen, sabahları aç karnına, kahvaltıdan en az yarım saat önce ya da akşam yemeğinden en az 4 saat sonra tercihen yatmadan önce sade olarak veya ılık süt ve meyve suları içinde alınmalıdır. Günlük alınması gereken doz duruma göre, yetişkinlerde 15-40 g, 6-12 yaş grubu çocuklarda 10-15 g, 3-5 yaş grubu çocuklarda ise 5-15 g’dır. Bir yemek kaşığı kuru polen yaklaşık 10 g’dır.

Genel sağlığın korunması ve vücut direncinin artırılması yanında dengeli beslenme amacıyla da tüketilen polen aşağıdaki hallerde de fayda sağlamaktadır. Ancak nadiren de görülse polen bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu durumda polenin kullanılmaması gerekir.