Çiçek Balı

Çiçek Balı
Çiçek Balı

Yayla Çiçek balı kendine has tadıyla piyasadaki ballarla kalitesi rahatlıkla ayrılabilir. Yayla Balı Anzer Arıcılık ürünüdür. Her zaman dediğimiz gibi farkımız kalitemiz, fiyatımızdır. Arıların çiçeklerden topladığı nektar ve bal özlerini kovanda düzgün eşit altıgen şeklinde petek gözlerinde depoladığı, belli bir zamanda, belli bir kıvama gelip olgunlaştığında, arıcılar tarafından kovanlardan petek bal olarak alınıp, ihtiyaca göre petek balı ve süzme bal olarak satıldığı çiçek balıdır.

Ballar üretildiği yöredeki çiçeklerin özelliklerini. Çiçek ballarının tadları, kaliteleri birbirinden farklıdır. Farklık yerlerde , yörelerde üretilen üretilen çiçek ballarını birbirine karıştırmamak gerekir. Bal hangi yerde, yörede üretiliyorsa o yörenin , çiçeğin özelliğini taşımalı, doğası bozulmamalıdır.

Çiçek balı bazı yerlerde, bereketli ovalarda bol miktarda üretilir. Bazı yörelerde ise bilhassa yaylalarda üretilen daha az miktardadır. Bunun nedeni ise elverişsiz hava şartları olmakla birlikte, çiçek florası olarak sadece yer çiçeklerinin olması, meyve ağaçlarının olmadığı, her çiçekten bal alamadığı bir durumdur. Meyve çiçeklerinde bal özü ve çiçek nektarı yayla çiçekleri ve kır çiçeklerine göre daha fazladır.

Yayla çiçek balı üretiminde verim , ovada üretilen ay çiçek balı ve narenciye balı kadar fazla değildir. Yayla Çiçek Balında kalite , ovada üretilen çiçek balından kat be kat daha kalitelidir. Yayla balında bal analizi raporlarında polen sayısı, prolin değeri, diastaz sayısı ova ballarına göre çok yüksektir. Doğal şeker oranı sakkaroz değeri de çok daha azdır.

Çiçek balında en iyi bal Yayla Çiçek Balıdır.