Karakovan Balı

Karakovan Balı
Karakovan Balı

Karakovan diye tabir edilen, yuvarlak eski tip kovanlarda, peteğini ve balını arının kendisi ürettiği baldır.. Kara kovan balı kalitesini üretildiği doğadan, floradan alır.

Karakovan Balı üretiminde arıya ilaçlama yapılırken, bilinçsiz bir ilaçlama yapılırsa, petekte kimyasal ilaç kalıntısı kalabilir. Bu ilaç kalıntısı da zararlıdır.

Karakovan Petek Bal

Piyasada sahte karakovan bal furyası devam ediyor. Yasal boşluklardan yararlanan kötü niyetli kişiler, insanları aldatmaktadır. Bu öyle bir hal almış ki katkılı, şekerli petekli balları ,hatta süzme balları da karakovan balı olarak pazarlayabilmektedirler. Kaldı ki karakovan balının süzmesi olmaz, petek bal olarak satılır. Karakovan bal markası almak kolay olmakla birlikte gerçek kara kovan balı üretmek hayli zordur.

Değerli tüketicler, Eski tip arıcılıkta üretim maliyetleri ve işçilik zor olduğundan yeni tip arıcılığa, fenni, teknik arıcılığa geçilmiştir. Teknik arıcılılıkta balın kalitesinde bir eksilme ve bozulma yoktur. Fenni arıcılıkta hem zamandan, hem de işçilikten tasarruf vardır. Teknik arıcılıkta baldaki verim daha fazladır.

Bal satın alırken hele de karakovan balı diye satın aldığınız ballara dikkat ediniz. Balın üretildiği yere, kimin ürettiğine, balı satışını yapan firma hakkında güvenlik araştırması yapmanız sağlı bal almanızda size yardımcı olacaktır.