Petek Bal

Petek Bal
Petek Bal

Petek Bal , Arıların doğadaki çiçeklerden nektar ve polenleri toplayıp , bal kovanına götürüp, doğal arı mumundan yapılan hazır peteklere depolayıp biriktirdiği, belli bir süre sonunda bal olgunlaştığında, oluşan bu bal kovanda çerçeve halinde sırlanmış olarak oluşan bal petekli baldır. Arılar bal petek gözlerinde biriktirdikleri balları yaptıkları ince mumla kapatır. Bu işleme ‘arının balı sırlaması‘ deriz.

Peteklil Bal – Petek Balı

Tüm bal çeşitleri çiçek balı ( anzer balı ) ,yayla balı, kaçkar yayla balı, kestane balı, salgı balı ( çam balı ) gibi ballar kovanda petekli bal olarak elde edilir.

Süzme Bal

İhtiyaca göre petek bal , bal süzme makinelerinde süzüldükten sonra kovanozlara veya kutulara konulup süzme bal olarak da satılır. Süzme çiçek balı belli bir zaman sonra sıcaklıklar yirmi derecenin altına düşmeye başlamasıyla kristalize olmaya (donmaya) başlar. Bu özellik çiçek balının doğasında vardır. Petek bal ise hiçbir zaman hiçbir zaman donmaz her zaman taze kalır.

Petek Bal Nasıl Yenir?

Petek bal petekleriyle beraber bir bütün olarak yenileceği gibi, temel peteği çerçevede bırakılarak, petekli balı temel petekten kazınıp alınması ile de yenilebilir.

Petek Bal Fiyatları

Bal fiyatları denilince piyasada çok bal çeşitleri fiyatları vardır. Her ürünün bir kalitesi ve maliyeti olduğu gibi balın da bir kalitesi ve maliyeti vardır. Kaliteli bal hiçbir zaman ucuz fiyata mal edilemez. İyi bir bal almak için arıcılar yaylalara çıkıp bin bir zahmetle yayla balı üretirler.

Bir ovada üretilen petek bal veya süzme bal yayla balına göre daha çoktur. Yayla da üretilen yayla çiçek balı ise ovaya oranla daha az fakat çok daha kalitelidir. Onun içindir petek bal fiyatları yöresine ve kalitesine göre çeşitlilik arz eder.